“Mateja, kaj naj naredim, ker sem prekinila z redno vadbo (oz. tukaj lahko vstaviš kakšno drugo dobro navado)? Kako spet najti motivacijo in zagon, kje najti voljo?”
.
To zanimivo in še kako pomembno vprašanje sem prejela pred dnevi n in moje razmišljanje bom podelila tudi tukaj z vami. Verjamem, da vam bo kdaj prišlo prav.
.
Si se tudi ti prepoznal/a v zgornjem vprašanj? Začneš z zdravim prehranjevanjem, rednimi treningi, bolj zgodnjim vstajanjem, rednim učenjem novega jezika ali pisanjem diplome… in potem pride stresni dan, gneča v službi, bolezen, slabo vreme, obiski… in tvoje namere »padejo v vodo«. Kaj narediti?
.
Zelo je dobro in koristno, če pri sebi spremenimo prepričanje, kaj pomeni takšen zdrs oz. relaps. Da to ne pomeni, da smo slabi, zgube, slabiči, neorganizirani… Da je prekinitev redne navade ok, da je čisto običajna in da se zgodi tudi najboljšim. Ob vsakem takšnem zdrsu se namreč naučimo tudi nekaj novega, zorimo in rastemo.
.
Če imamo takšno bolj podporno razmišljanje, bodo naši naslednji zdrsi (ja, zagotovo bodo spet prišli:), vse krajši, redkejši in nas bodo manj potrli. Juhej, na pravi poti smo!
.
Ob tem lahko gradimo svoje strategije soočanja, ko pride do prekinitve dobre navade.
.
Napišimo si seznam. Na levo stran lista napišemo vse, kaj lahko prepreči oz. oteži izvajanje naše navade. Na desno stran pa vse strategije, ki jih lahko ob tem uporabimo. Npr.
Čᴇ ʙᴏ ᴢᴜɴᴀᴊ sʟᴀʙᴏ ᴠʀᴇᴍᴇ ɪɴ ɴᴇ ᴍᴏʀᴇᴍ ɪᴛɪ ᴛᴇᴄ̌ᴛ, ʙᴏᴍ ɴᴀʀᴇᴅɪʟᴀ ᴅᴏᴍᴀ ᴠᴀᴊᴇ ᴢ ᴜᴛᴇᴢ̌ᴍɪ.
Čᴇ ᴍᴇ ᴘʀɪᴊᴀᴛᴇʟᴊɪ ᴘᴏᴠᴀʙɪᴊᴏ ɴᴀ ᴘɪᴋɴɪᴋ ʀᴀᴠɴᴏ ᴠ ᴄ̌ᴀsᴜ, ᴋᴏ ᴏʙɪᴄ̌ᴀᴊɴᴏ sᴀᴍ ᴠᴀᴅɪᴍ ᴛᴜᴊ ᴊᴇᴢɪᴋ, ʙᴏᴍ ᴠsᴇᴇɴᴏ ᴏᴘʀᴀᴠɪʟ ᴜᴄ̌ɴᴇ ʟᴇᴋᴄɪᴊᴇ, ᴠᴇɴᴅᴀʀ ᴠ ᴋʀᴀᴊšɪ ᴠᴇʀᴢɪᴊɪ.
Čᴇ ʙᴏᴍ ɪᴍᴇʟᴀ ᴛᴇᴢ̌ᴀᴠᴇ ᴢ ɪᴢᴠᴀᴊᴀɴᴊᴇᴍ ʙᴏʟᴊ ᴢᴅʀᴀᴠɪʜ ᴏʙʀᴏᴋᴏᴠ, ʙᴏᴍ ᴘʀᴏsɪʟᴀ ᴘʀɪᴊᴀᴛᴇʟᴊɪᴄᴏ, ᴅᴀ ᴊᴇ ᴍᴏᴊ ᴍᴏᴛɪᴠᴀᴄɪᴊsᴋɪ ᴘᴀʀᴛɴᴇʀ.
….
Ko se naslednjič zgodi slabo vreme, gužva v službi, neplanirana zabava… ne padeš v stres in paniko, ampak samo prebereš iz svojega seznama možnosti, eno izbereš in ne prekineš z dobro navado.
Saj vemo, kaj je razlika med tistimi, ki so uspešni pri svojih navadah in tistimi, ki so manj uspešni? Zdrsi se pojavljajo pri obeh. A prvi se hitreje in pogosteje vračajo nazaj k svojim dobrim navadam.